Portal - Stary Sącz
polski Strona główna
Czwartek - 17 czerwca 2021 Laury, Leszka, Marcjana      "Jako przeciwwagą dla tak wielu trudów życia niebo dało człowiekowi trzy rzeczy: nadzieję, sen, i śmiech". Immanuel Kant Zespół Pokolenie Jana Pawła II

Aktualności
Irlandia po raz drugi
Zaproszenie do zespołu
ŚDM z Pokoleniem JP2
Zdjęcia z 10-cio lecia w galerii
10-cio lecie zespołu
koncert w Nałęczowie
Kanonizacja JP II
Zaproszenie na uroczystości związane z kanonizacją Jana Pawła II
Krościenko.VII rocznica śmierci Papieża
Zespół w Zakopanem
Warsztaty w Irlandii
Zakończył się Festiwal Strefa Chwały 2011
Festiwal Strefa Chwały
Beatyfikacja Jana Pawła II
VI rocznica śmierci JP II Stary Sącz, Rytro
Zagłosuj na nasz utwór pt."Papież"
Cudowny koncert "Rodzina miłością silna"
Koncert ku czci św. Kingi
Koncert na PDM i w Miłosierdziu Bożym w St. Sączu
Rekolekcje i warsztaty gospel w Gródku
V rocznica śmierci Jana Pawła II
IRLANDIA- artykuł
Irlandia- cudowne koncerty, wspaniali ludzie.Zobacz www.youtube.com/watch?v=BljtaaQZ9m4
Ołtarz Papieski 10-cio lecie wizyty
10-cio lecie wizyty Papieża
Koncert w Staszowie
Festyn przy kościółku kolejowym
Msza Św. dla motocyklistów
02 kwietnia w Leżajsku
Nagrywamy plytę
Adoracja i koncert w Przyszowej
60-cio lecie LO w Starym Sączu
Papieskie Dni Mlodych
Koncert ewangelizacyjny w Kalwarii Zebrzydowskiej
Koncert w więzieniu
PARYŻ-FRANCJA
Rekolekcje Wielkopostne
Koncet kolęd
O nas samych
VII Dzień Papieski
VIII Rocznica wizyty Ojca Świętego
warsztaty formacyjno-muzyczne
Rocznica śmierci papieża
RZYM-WŁOCHY

Wyszukiwarka

 
2009-10-04 RZYM-WŁOCHY


Wygrali Rzym

W styczniu 2006r. do Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Starym Sączu, jak do wielu szkół ponadgimnazjalnych z terenu małopolski przyszła informacja o konkursie pod hasłem „Moje spotkania z Ojcem Świętym Janem Pawłem II - Teatralia, Muzykalia”. Konkurs ten odbywał się pod honorowym patronatem Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego Księdza Stanisława Dziwisza. Jego celem było utrwalenie pamięci, wyrażenie uczuć miłości i przywiązania do Ojca Świętego, wierności jego naukom oraz rozwój talentów artystycznych młodzieży. W Konkursie udział wzięło 60 zespołów, razem 1000 osób. I miejsce w kategorii: zespół słowno-muzyczny zajęła młodzież z „Pokolenia Jana Pawła II”. W nagrodę wyjechali na tygodniową pielgrzymkę - wycieczkę do Rzymu. Podczas, której odwiedzili grób Ojca Świętego Jana Pawła II. Młodzież uczestniczyła także w audiencji ogólnej z papieżem Benedyktem XVI, zagrała koncert w mieście św. Franciszka, w Asyżu oraz w San Giovanni Rotondo, u św. ojca Pio. - Największą nagrodą był dla nas występ podczas wizyty papieża Benedykta XVI w Polsce, w Krakowie na błoniach 27 maja 2006r, kiedy Ojciec Święty spotkał się z młodzieżą - wyznaje kierownik artystyczny zespołu.

Utwór chwycił za serca

Finał konkursu odbył się w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Pomysłodawczynią aranżacji zwycięskiego utworu była najstarsza z trzech córek pana Mieczysława - Magdalena. Pod czas konkursowej prezentacji na scenie stał ogromny portret Jana Pawła II, przy nim duża świeca. Wszyscy członkowie zespołu byli ubrani na czarno, tylko jedna osoba była w bieli. Na wejście popłynęły dźwięki trąbki krakowiaka powitalnego, sądeckiego. Na tym tle zebrani usłyszeli znaną wszystkim „Powtórkę z geografii” Jana Pawła II „...jesteśmy tu w Starym Sączu, stąd wyruszamy ku Dzwonkówce...w kierunku Sącza Nowego i Starego, i jesteśmy w Sączu z powrotem”. Następnie zespół zaintonował śpiew „Najukochańszy, Ojcze Święty, Skało naszej współczesności...”. Potem publiczność usłyszała słowa refrenu, którym był fragment homilii Jana Pawła II wygłoszonej w Starym Sączu podczas beatyfikacji św. Kingi z 1999r.:

„Nie lękajcie się być świętymi
Nie lękajcie się świętości
Świeci nie przemijają
Święci pragną świętości.”


Następnie ponownie rozbrzmiała trąbka, tym razem melodii krakowiaka sądeckiego pożegnalnego i na tym tle znów słowa Papieża „i dlatego, kiedy stąd odejdę, proszę was...”. W tym samym momencie postać w bieli wyszła z czarnego tłumu, zapaliła świecę przy portrecie Papieża. Po czym każdy z młodych składał swoimi słowami Papieżowi jedno podziękowanie: za wiarę w młodzież, za bezgraniczną miłość i oddanie, za uświadomienie tego, że Bóg jest naszym przyjacielem..., Po swoim podziękowaniu każdy podchodził do portretu Papieża i odpalał świecę od świecy głównej.
- Staraliśmy się poprzez symbol świecy ukazać, jakim Światłem była dla nas osoba Jana Pawła II. Wszyscy od Niego to Światło czerpaliśmy i czerpać będziemy nadal – tłumaczą młodzi wykonawcy. Na zakończenie utworu postać w bieli pozostająca przez jakiś czas w tyle, nagle wyłoniła się z rozstępującego się czarnego tłumu. Zaśpiewała głosem operowym „Barkę”. Na koniec wszyscy młodzi artyści wyrecytowali:

„Święci nie przemijają
Święci wołają o świętość
Święta Kingo, Pani tej ziemi
Uproś nam łaskę świętości!”


Jak opowiadają młodzi publiczność zgromadzona w teatrze była bardzo wzruszona i brawom nie było końca. - Już sama obecność i bardzo życzliwa reakcja, JE ks. Kardynała Stanisława Dziwisza przebywającego bardzo blisko Jana Pawła II przez 40 lat, na nasz utwór była dla nas dodatkowym wyróżnieniem i radością – przyznają młodzi.

Wdzięczność Papieża za przyczyną św. Kingi

Zarówno pan Mieczysław i młodzież uważają, że ich zwycięstwo na konkursie jest wdzięcznością Papieża za przyczyną św. Kingi. Dlaczego? - Pierwsze co zrobiliśmy wspólnego, jako zespół „Pokolenie Jana Pawła II” to posłużyliśmy muzycznie do nabożeństwa przebłagalnego do Serca Pana Jezusa, w klasztorze Pani Ziemi Sądeckiej. Od tamtej pory modlimy się w ten sposób w każdy I – wszy piątek miesiąca – mówi Mieczysław Zagórowski. Młodzi nie czekają na specjalne zachęty, czy prośby, by służyć. Jak sami mówią - Jeśli Pan Mietek nie może uczestniczyć w nabożeństwie, my sami się organizujemy. Bierzemy gitarę, flet i idziemy z przyjemnością. Śpiew i muzykowanie jest naszą pasją. Cieszymy się, że możemy tą posługą pomóc innym w lepszym przeżywaniu spotkania z Bogiem. Wielką satysfakcją jest widzieć radość i uśmiech na twarzach ludzi, którzy się z nami modlą. W swoim codziennym życiu młodzi starają się być wiernymi nauce Jana Pawła II. Przyznają, że nie jest to łatwe i mają swoje słabości. Niektórzy z nich wpisali się do specjalnego zeszytu, jaki wystawił w liceum, ks. Henryk Homoncik. Wpisując się zobowiązali się do postu o chlebie i wodzie w wybrany przez siebie jeden z 40 dni Wielkiego Postu. - Jedną koleżankę ze szkoły życzliwie upomniałem, jak uczyniła pewną złą rzecz, ale ona nie zrozumiała mojej troski, lecz się obraziła. I czasem sobie człowiek myśli, że lepiej się nie odzywać w ogóle, ale jednak wygrywa w człowieku ta troska o drugiego – opowiada jeden z młodych. Zdarza się, że przed trudnym sprawdzianem młodzież z zespołu modli się ulubioną modlitwą Jana Pawła II, na różańcu o pomyślność w trudności. – Ja to przed klasówką ściskam ten różaniec i wzdycham do Pana Boga, co by w mojej głowie knot doszedł do oliwy – jeden z młodych mówiąc to wyciągnął z kieszeni dżinsów drewniany, mały różaniec. W tym samym momencie jedna z dziewcząt chwali się, że jej różaniec jest poświęcony przez samego Ojca Świętego, inna, że ma ten „skarb” pobłogosławiony ręką Św. o. Pio. To niespotykany widok, jak młodzi wyciągają różańce i chwalą się nimi bez zażenowania, czy obłudnego wstydu. Mówią, że z Polski nie chcą wyjeżdżać, że tu jest ich miejsce, choć to takie popularne ostatnio wśród młodzieży. Na pewno pragną się rozwijać muzycznie. W żartach mówią, że będę tak muzykować do końca życia i jeszcze dłużej. - Św. Kinga dała nam siłę, a Jan Paweł II wypchnął nas na samą wyżynę! - dorzuca z radością pan Zagórowski na koniec rozmów, które trwają podczas jednej z prób muzycznych zespołu w Domu Parafialnym przy Kościele Św. Elżbiety.

....
mateusz
© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IAP